Terhességi cukorbetegség kezelése
A terhességi cukorbetegség a várandósság ideje alatt jön létre és a baba megszületéséig tart. Hátterében a várandósságot kísérő, megváltozott hormonális egyensúly állhat. Mind a kismama, mind a baba egészsége érdekében nagyon fontos, hogy mielőbb felismerésre kerüljön a terhességi cukorbetegség.
Mit jelent a terhességi cukorbetegség?
Miért jön létre a terhességi cukorbetegség?
Mik a terhességi cukorbetegség tünetei?
Hogyan ismerhető fel a terhességi cukorbetegség?
Hogyan történik a terhességi cukorbetegség kezelése?
Miért fontos a terhességi cukorbetegség kezelése?
Szükséges a terhességi cukorbetegség kezelése a szülés után?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Cukorbeteg Központban:
- Terhességi cukorbetegség gondozási csomag
- Telediabetológia - modern segítség a diabetológiai gondozásban
- Távkonzultáció
- Terheléses vércukorvizsgálat - OGTT
- Ingyenes kiscsoportos tehességi cukorbetegeknek szánt dietetikai oktatás
- Inzulinbeadás oktatás
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
Mit jelent a terhességi cukorbetegség?
A terhességi cukorbetegség a diabétesz egy különleges formája, melyet a terhesség alatt diagnosztizálnak először. A diabétesz többi típusához hasonlóan terhességi cukorbetegség esetén is túl magasra emelkedik a vércukorszint, ami ugyanúgy következményekkel járhat. Terhességi cukorbetegség esetén viszont bonyolítja a képletet, hogy az édesanya várandós, vagyis minden ami az ő szervezetében történik, hatással van a magzatra is. Éppen ezért érdemes különös figyelmet fordítani a terhességi cukorbetegség témakörére, hiszen a betegség két életre is hatással lehet.
A terhességi cukorbetegség általában a várandósság közepén, a 24. és 28. hét között jelentkezik. Mivel a terhességi cukorbetegség meglehetősen gyakori (2-10%), szűrővizsgálatot is kifejlesztettek annak érdekében, hogy korán felismerhető legyen az állapot. Ezen a szűrésen minden hölgy átesik, aki részt vesz a kismama gondozásban. A terhességi cukorbetegség kezelése akkor lesz sikeres, ha hamar felismerik az állapotot. Természetesen a diagnózis kezdetben rendkívül aggasztó lehet, különösen egy kismama számára, de van azonban jó hír is. A terhességi cukorbetegség kezelése hatásos lehet a várandósság alatti egészséges táplálkozással, testmozgással és szükség esetén gyógyszeres kezeléssel. Az édesanya oldaláról nagyobb odafigyelést és több vizsgálatot, szorosabb követést igényel a terhességi cukorbetegség, ám aggodalomra nincs ok; a terápiás terv betartásával egészséges kisbaba születhet és az édesanya egészsége is megőrizhető. A vércukorszint a szülés után általában hamarosan visszatér a normál értékekhez. Érdemes azonban tudni, hogy a terhességi cukorbetegség hajlamosít a későbbiekben a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására. Éppen ezért érdemes rendszeresen ellenőrizni a vércukorszintet és részt venni kontroll vizsgálatokon azoknak az anyukáknak, akiknél terhességi cukorbetegség alakult ki. Cukorbetegség fennállása esetén a betegeknek vizsgálniuk kell a vércukor értékeiket, hiszen így egyrészt az alkalmazott terápia sikeressége ellenőrizhető, valamint fény derülhet a hipo-esetleg a hiperglikémia fennállására is. Hogy pontosan hogyan is kell ellenőrizni a vércukor értékeket, arról dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa adott felvilágosítást.Kapcsolódó cikkünk
Vércukormérés kisokos- kinek, mikor, hányszor
Miért jön létre a terhességi cukorbetegség?
A terhességi cukorbetegség hátterében a várandósság alatt létrejövő hormonális változások állnak. Az inzulin feladata, hogy lebontsa a táplálékból származó glükózt (cukrot), és eljuttassa a sejtekhez. Az inzulin biztosítja az egészséges glükózszintet a vérben. Ha azonban az inzulin nem működik megfelelően, vagy nincs belőle elég, a cukor felhalmozódik a vérben, és kialakul a cukorbetegség. A terhességi cukorbetegség úgy jön létre, hogy a méhlepényből származó hormonok blokkolják az inzulin felhasználásának vagy előállításának képességét. Gyakoribb a terhességi cukorbetegség kialakulása a 35 évnél idősebb és a 25-ös BMI-nél nagyobb kismamák körében, valamint azoknál, akik asszisztált reprodukcióban vettek részt vagy már korábban is fennállt (terhességi) cukorbetegség.
Mik a terhességi cukorbetegség tünetei?
A legtöbb esetben a terhességi cukorbetegség nem okoz észrevehető jeleket vagy tüneteket. Egyes anyukák fokozott szomjúság érzetet, nagy fáradékonyságot és gyakoribb vizelési ingert tapasztalnak. Mivel a legtöbb esetben terhességi cukorbetegség ,,néma”, fokozott hangsúlyt kap a terhességi cukorbetegség szűrése a felismerésben.
Hogyan ismerhető fel a terhességi cukorbetegség?
A terhességi cukorbetegség szűrése a 24-28. hét között történik, hiszen ilyenkor fejlődik ki általában a betegség. Ezalól kivételt képeznek azok az esetek, amikor már a várandósság előtt is fennállt inzulinrezisztencia, vagy korábbi terhesség alatt már kialakult terhességi cukorbetegség. Ilyen esetben már a várandósság korai szakaszában, a 10-12. héten történik a cukorterhelés. A terhességi cukorbetegség szűrését minden kismama esetében elvégzik, ugyanúgy mint az ultrahang vizsgálatokat. A szűrés vércukorterheléssel történik. A vércukor terheléses vizsgálata során 75 gramm glukózt (szőlőcukrot) kell elfogyasztania a kismamának. Az első vérvétel az éhomi vércukorszintet méri fel, ezután a kismama a cukoroldatot elfogyasztja, mely után 120 perc múlva egy újabb vérvétel történik. A cukor elfogyasztását követően levett 120 perces vérből megállapítható, hogy a sejtek normál ütemben veszik-e fel a cukrot vagy sem. Az terheléses vizsgálat során kapott eredményeket szakorvos értékeli ki.
A vércukorterhelés eredménye alapján lehet kimondani a terhességi cukorbetegség diagnózisát. Ha az értékek emelkedettek, de az éhomi érték még nem éri el a 7,0 mmol/l-et vagy a 120 perces érték 7,8 mmol/l alatt van, akkor terhességi hiperglikémiáról beszélünk. Ilyenkor életmódválás és sűrűbb vércukorvizsgálat szükséges. Ha az értékek efelett vannak, kimondható a terhességi cukorbetegség diagnózisa. Ilyen esetben mielőbb javasolt egy diabetológus felkeresése, hogy átbeszélhessék a további teendőket!
Éhomi vércukorszint | 120 perces vércukorszint | |
Normál vércukorérték | 4,1-5,6 mmol/l | <5,6mmol/l |
Terhességi hiperglikémia | >5,6 mmol/l | 7,8 mmol/l |
Terhességi diabétesz | >7,0 mmol/l | >11,1 mmol/l |
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Hogyan történik a terhességi cukorbetegség kezelése?
Amennyiben a terheléses vizsgálaton kiszűrik a betegséget, fontos, hogy mihamarabb megkezdődjön a terhességi cukorbetegség kezelése. A magas vércukorszint diagnosztizálását követően a kismamának 2 hétre szigorú, 160g-os diétát kell tartania. A diéta mellett fontos egy vércukornapló vezetése is, melybe feljegyzi az étkezések előtt közvetlenül és az étkezések után egy órával mért vércukor értékeket. Ezeket az értékeket aztán a diabetológus értékeli, és dönti el, hogy milyen terápiát javasol.
Egyeseknek gyógyszeres kezelésre, például inzulinra van szükségük a terhességi cukorbetegség kezelése érdekében. A legtöbb kismama azonban pusztán az étrend megváltoztatásával és testmozgással kordában tudja tartani vércukorszintjét. A testmozgás segít a szervezetnek több glükózt felhasználni, ami csökkentheti a vércukorszintet. Egy mozgásterapeuta sokat segíthet abban, hogy biztonságos edzéstervet állítsanak össze a kismama számára. Érdemes dietetikussal alaposan átbeszélni a javasolt diétát is. A terhességi cukorbetegség kezelése során ugyanis napi ötszöri étkezést javasolnak, ám ezeken is figyelni kell az energiatartalmat és a tápanyagok összetételét. Érdemes több zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és teljes értékű, állati fehérjét fogyasztani, ezek ugyanis nem növelik meg olyan hirtelen a vércukor értéket. Érdemes az egész terhesség alatt többször, legalább napi 4-6 alkalommal, de lehetőség szerint az étkezések előtt közvetlenül és utána 1 órával vércukormérést végezni. Ezeknek az adatoknak a vércukornaplóba dokumentálása alapján meghatározható, hogy mennyire sikeres a terhességi cukorbetegség kezelése, vagy szükség van módosításokra.
Terhességi cukorbetegség esetén általában szorosabb terhesgondozásra van szükség, hogy ellenőrizzék a magzat növekedését ultrahanggal, és figyelemmel kísérjék a súlygyarapodását. Ezeken a konzultációkon a vércukorszint szabályozásának sikerességét is átbeszélik.
Miért fontos a terhességi cukorbetegség kezelése?
A terhességi cukorbetegség szoros követést és rendszeres kontrollvizsgálatokat igényel. Ilyen esetben gyakrabban szükséges konzultálni az orvossal, hogy ellenőrizhető legyen a várandósság egészséges lefolyása. A terhességi cukorbetegség mind a magzat, mind az anya számára veszélyt jelent, így a terhességi cukorbetegség kezelése során a cél ezeket elkerülni.
Terhességi cukorbetegség esetén nagyobb lehet az anyai fertőzések kockázata. Leggyakoribbak a hüvelyi, a hólyag- és a vesefertőzések. A terhességi cukorbetegség legsúlyosabb szövődménye a toxémia, ami mind az anyára, mind a kisbabára nézve is életveszélyes lehet. Ennek tünetei között szerepel a magas vérnyomás, az ödémásodás (lábdagadás, arc és szemkörüli vizenyő) és a fehérje megjelenése a vizeletben. Preeclampsia is létrejöhet a terhességi cukorbetegség miatt.
A magzati oldalról meg kell a terhességi cukorbetegség következtében kialakuló méhlepény elégtelenséget, ami miatt elmaradhat a magzat fejlődése és akár a szervei is károsodhatnak. Ennek ellenőrzése érdekében szükségesek a rendszeres ultrahang vizsgálatok. Az anyai emelkedett inzulinszint következtében nagyobb születési súllyal jöhetnek világra a kisbabák. A nagyobb babák pedig születéskor sérülékenyebbek, légzési nehézségek jöhetnek létre, és az anyuka számára is nehezebb lehet a szülés. Emiatt előfordulhat, hogy az orvos kezdeményezi a baba születésének idő előtti megindítását, de koraszülés előfordulhat a méhlepény károsodása miatt is. A terhességi cukorbetegség növeli a gyermek elhízásának és 2-es típusú cukorbetegségének a kockázatát. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Szükséges a terhességi cukorbetegség kezelése a szülés után?
A legtöbb esetben a terhességi cukorbetegség a szülést követően rövidesen megszűnik. A szervezet egyensúlya és a hormonháztartás is normalizálódik a szülést követően, így megszűnik az inzulinrezisztencia és az emelkedett vércukorszint is. Ennek ellenőrzésére az orvosok általában javasolnak ellenőrző vércukorszint méréseket. Ezeket a szülést követően még az osztályon elvégzik, de 6 héttel később is javasolt, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a cukorbetegség valóban megszűnt. Ezt követően is érdemes rendszeresen ellenőriztetni a vércukorszintet, mert a terhességi cukorbetegség növeli a későbbi, 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét, valamint a következő terhességek alatt is valószínűbb a terhességi cukorbetegség kialakulása. A későbbi cukorbetegség elkerülése érdekében javasolt az egészséges életmód fenntartása és az elkezdett életmódbeli változtatások (például egészséges étrend, gyakori testmozgás) folytatása a szülés után is. A vércukorszint normalizálásában a szoptatás is segíthet. A baba esetében is lehetnek rövid távú következmények a terhességi cukorbetegség miatt. Ilyen például az átmeneti, szülés utáni hipoglikémia (alacsony vércukorszint). Az újszülött vércukorszintjét ezért szorosan ellenőrzik a születés utáni napokban, valamint érdemes tájékoztatni a védőnőt, gyermekorvost a terhességi cukorbetegség tényéről. A baba számára is előnyös a legalább fél évig tartó anyatejes táplálás. Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Para Györgyi