Várandósság 1-es típusú cukorbetegen
A várandósság 1-es típusú cukorbetegen fokozott kockázatot jelent, de megfelelő kezeléssel és folyamatos ellenőrzéssel biztonságosan kihordható a gyermek. A terhesség alatti hormonális változások miatt változik az inzulinigény, így szorosabb kontrollra van szükség, hogy a vércukorszint optimális tartományban maradjon. Ha sikerül ezt biztosítani, akkor jelentősen csökkenthetjük a komplikációk esélyét és egészségben, biztonságban világra lehet hozni a várva-várt gyermeket.
Miben más a várandósság 1-es típusú cukorbetegen?
Mik a teendők várandósság előtt 1-es típusú cukorbetegen?
Mire kell odafigyelni várandósság alatt 1-es típusú cukorbetegen?
Miben más a szülés 1-es típusú cukorbetegként?
Mi a teendő várandósság után 1-es típusú cukorbetegen?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Cukorbeteg Központban
- Terhességi cukorbetegség gondozási csomag
- Telediabetológia - modern segítség a diabetológiai gondozásban
- Távkonzultáció
- Terheléses vércukorvizsgálat - OGTT
- Ingyenes kiscsoportos tehességi cukorbetegeknek szánt dietetikai oktatás
- Inzulinbeadás oktatás
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
Miben más a várandósság 1-es típusú cukorbetegen?
A várandósság az élet egyik legszebb és legizgalmasabb, várakozással teli időszaka. Ezt a kilenc hónapot mindannyian szeretnénk egészségben tölteni, ami különösen felértékelődik akkor, ha az anyukának valamilyen krónikus betegsége van. Ilyen esetben fokozottabb odafigyelésre van szükség, hogy a baba is szépen fejlődhessen és az anya is jól viselje a terhességet.
Tudni kell, hogy a várandósság 1-es típusú cukorbetegen számos különleges kihívást jelent mind az anya, mind a magzat számára. Tudatos tervezéssel és odafigyeléssel viszont biztonságos lehet a várandósság 1-es típusú cukorbetegen is. A nőknek azt tanácsolják, hogy már a fogamzásgátlásról való leszokás előtt tervezzék meg a terhességet orvosukkal. A tervezés segít csökkenteni a kockázatokat és felkészíteni az anyukát arra, hogy miben más a várandósság 1-es típusú cukorbetegen. Ha 1-es típusú cukorbetegségben szenved az anyuka, nagyobb lehet például a baba, mint a nem cukorbetegséggel szövődött esetekben. A nagyobb baba születése kockázatokkal jár, előfordulhat, hogy koraszülés következik be vagy a 37-38. héten be kell indítani a szülést. Az is gyakori, hogy a hüvelyi szülés helyett császármetszésre lesz szükség.
Nem csak a terhesség előtt, hanem azalatt is érdemes szorosabb kapcsolatban maradni az orvossal 1-es típusú cukorbetegség esetén. A várandósság előrehaladtával változtatni kell majd ugyanis az inzulinadagokon és rendszeres laborvizsgálatokkal is érdemes ellenőrizni a szervezet állapotát. Az optimális HbA1c szint különösen fontos a terhesség alatt, hogy csökkentsék a szövődmények kockázatát. A terhesség korai szakaszában a hormonális változások miatt gyakran nő az inzulinérzékenység, míg a második és harmadik trimeszterben az inzulinrezisztencia nő, ami azt jelenti, hogy a szervezet nagyobb mennyiségű inzulint igényelhet. A terhesség második és harmadik trimeszterében az inzulinigény akár a duplájára is nőhet. Emellett az első trimeszterben fokozott a hipoglikémia kockázata, míg a későbbi szakaszokban a magas vércukorszintek (hiperglikémia) jelenthetnek problémát.
Az anyuka monitorizálása mellett a magzat fejlődését is érdemes szorosabban követni. Az első trimeszterben fennáll a veleszületett rendellenességek kockázata, például szívhibák fordulhatnak elő, ha a vércukorszint nem megfelelően kontrollált. Éppen ezért a szokásosnál is több vércukormérésre lehet szükség naponta a várandósság ideje alatt, és gyakran kell a diétán/gyógyszerelésen változtatni. A szülés után az inzulinigény hirtelen lecsökkenhet, így szoros követésre van szükség a hirtelen vércukorszint-ingadozások elkerülése érdekében. A szoptatás alatt is változhat az inzulinigény, ezért folyamatos monitorozásra van szükség. A cukorbetegek különösen érzékenyek lehetnek a vércukorértékek rövid időközönkénti nagymértékű kiugrásaira, az ingadozó vércukorszint pedig hosszú távon súlyos szövődményeket okozhat. Ezért is fontos megértetni a diabéteszes betegekkel a vércukorszint céltartományban tartásának és ellenőrzésének a jelentőségét – hangsúlyozza Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.Kapcsolódó cikkünk
Ingadozó vércukorszint: ezért veszélyes a cukorbetegekre
Mik a teendők várandósság előtt 1-es típusú cukorbetegen?
Az 1-es típusú cukorbetegeknek már hónapokkal a teherbe esés előtt érdemes elkezdeniük felkészülni a várandósságra. A cukorbetegség – legyen az 1-es, 2-es típusú vagy gesztációs diabétesz – mind az anya, mind a magzat számára komoly kockázatokat hordoz magában. Ismert 1-es típusú cukorbetegség esetén van lehetőség arra, hogy felkészüljünk a terhességre és megelőzzük ezeket a veszélyeket. A várandósság 1-es típusú cukorbetegségben az alábbi kockázatokat hordozza magában az anyára nézve:
- Hipoglikémia
- Diabéteszes ketoacidózis
- Magas vérnyomás
- Preeklampszia
- Gyakoribb húgyúti fertőzések
Ezek a veszélyek jó eséllyel elkerülhetőek, ha tervezett a várandósság 1-es típusú cukorbetegen, és már a várandósság előtt rendezzük a cukorháztartást és megtarjuk ezt. Amikor megszületik a gyermekvállalási igény, fontos megosztani ezt a diabetológussal is, hogy közösen felkészíthessék a leendő anya szervezetét. Ha ugyanis a HbA1C érték 10 százalék feletti, az anyai kockázatok mellett nagyobb az esélye annak, hogy a gyermek fejlődési rendellenességgel (például szív-, vese-, agy- vagy gerincvelő-rendellenességgel) szülessen meg. Ha azonban sikerül a vércukorszintet a céltartományba hozni teherbeesés előtt, csökken a fejlődési rendellenességek kockázata. A várandósság előtti hónapokban tehát az a cél, hogy a cukorháztartást optimális szintre juttassák, és ilyenkor történjen a fogantatás. Érdemes elkezdeni a folsavat is tartalmazó terhesvitaminok szedését, mellyel szintén csökkenthető a fejlődési rendellenességek kockázata, valamint a testsúlyt is érdemes az egészségesebb tartományba hozni. Mind az elhízás, mind az alultápláltság növeli a szövődmények kockázatát. Érdemes emellett megvizsgálni a vesefunkciót, a pajzsmirigy működését és felkeresni egy szemészt. A pajzsmirigyzavarok kockázata magasabb a cukorbeteg nőknél, és a pajzsmirigyhormon megfelelő szintje elengedhetetlen a magzat egészséges fejlődéséhez. A diabéteszes retino- és nefropátia súlyosbodhat a terhesség során, így fel kell mérni már a várandósság előtt és alatt is ennek mértékét.
Mire kell odafigyelni várandósság alatt 1-es típusú cukorbetegen?
Ha létrejön a várandósság 1-es típusú cukorbetegen, sok odafigyelésre lesz szükség a következő hónapokban is. Nem minden terhesség tervezett, így ha 6,0%-nál magasabb HbA1C-érték mellett történik a fogantatás, érdemes minél hamarabb elkezdeni dolgozni a vércukorértékek csökkentésén. Ehhez diétás változtatásokra vagy több inzulinra lehet szükség az orvos utasításainak megfelelően. Fontos tudni, hogy valójában nem ,,két emberre eszik” az anyuka, és az első trimeszterben még egyáltalán nincs szüksége extra kalóriákra. A legtöbb nőnek a második és a harmadik trimeszterben is csak körülbelül napi 300 kalóriával kell többet ennie. Az ideális vércukorszint a terhesség alatt alacsonyabb, mint nem terhes esetben, mert a magas vércukorszint nagy kockázatot jelent a babára nézve. Az első trimeszterben az inzulinigény elkezd változni, majd a második trimeszterben az inzulinszükséglet gyorsan megnőhet, ami kitart a harmadik trimeszterre is. A növekvő magzat és a méhlepény egyre több tápanyagot és energiát igényelnek, ami miatt többször is módosítani kell az inzulin-adagokat. Sokat segít a napi többszöri, rendszeres vércukormérés, érdemes ellenőrizni a vércukorszintet ébredéskor, étkezés előtt és egy-két órával étkezés után. Érdemes sétát, terhes tornát vagy valamilyen alacsony intenzitású testmozgást már a terhesség korai szakaszától kezdve bevezetni a mindennapokba. Fontos részt venni továbbá a várandósgondozási program ultrahang- és szűrővizsgálatain. A veleszületett rendellenességek szűrése és a szívultrahang vizsgálat különösen fontos 1-es típusú cukorbetegség esetén. A várandósság végéhez közeledve sűrűbben is szükség van az ultrahang vizsgálatokra, hogy felmérjék a gyermek növekedési ütemét, testméreteit és a magzatvíz mennyiségét. Emellett stresszvizsgálatokat is végeznek, amivel előre kiszűrik, hogy kielégítő marad-e a méhlepény keringése a szülési fájások alatt.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Miben más a szülés 1-es típusú cukorbetegként?
A várandósság 1-es típusú cukorbetegen növeli a kockázatát annak, hogy a baba a normálisnál nagyobbra nő. Ez megnehezítheti a hüvelyi szülést. A baba vállai beszorulhatnak az anya medencéjébe, ami császármetszést tesz szükségessé. Ennek felmérése ultrahanggal történik. A méretbeli növekedés mellett a magzatvíz mennyiségét is vizsgálni kell, ennek csökkenése esetén is szükség lehet a szülés megindítására vagy császármetszésre. A cukorbeteg nőknél gyakran korábban, a 37-38. héten indítják meg a szülést. A vajúdás kissé korai megindítása csökkenti az anyát és a babát érintő kockázatokat, beleértve a halvaszületés esélyét is. Ez különösen fontos, ha a baba a distressz jeleit mutatja, ha preeklampszia áll fent, vagy ha az anya nem éri el a vércukorszintre vonatkozó célértékeket. Fontos, hogy a szülés napjára legyen egy terv az inzulin kezelésre, mivel az inzulinigény a vajúdás alatt jelentősen változhat a szervezetet érő különböző terhelések miatt. A legtöbb orvos azt ajánlja a nőknek, hogy a szülés alatt kerüljék a hosszú hatású inzulin szedését, és helyette intravénás inzulint adnak. A vércukorszint monitorizálására nagy szükség van a szülés alatt is, és szükség esetén intravénásan pótolható a cukor. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Mi a teendő várandósság után 1-es típusú cukorbetegen?
Közvetlenül a szülés után érdemes ellenőrizni mind az anya, mind a baba vércukorszintjét. Gyakori, hogy az első napokban az újszülöttnél alacsony vércukorszint áll fent, mert hozzászokott a korábbi magas értékekhez és nem tud még a szervezete gyorsan mobilizálni. Emiatt fokozott odafigyelésre van szükség. A szülés után jelentősen csökken az anyai inzulin igény és beáll a terhesség előtti értékre. A szülés utáni órákban azonban fennáll még az anyai hipoglikémia veszélye is, ezért megfigyelés alatt kell tartani a szülőszobán.
Az 1-es típusú cukorbetegeknek erősen ajánlott a szoptatás. Segít csökkenteni a vércukorszintet, és a kizárólag szoptatott gyermekeknél kisebb a későbbi, 2-es típusú cukorbetegség előfordulása. A szoptatás viszont sok energiát igényel, ezért ilyenkor is napi többször ellenőrizni kell a vércukorszintet és pótolni a felhasznált kalóriákat. Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Para Györgyi